Przedłużacz do kamery zewnętrznej na długim odcinku od rejestratora — jak dobrać przewód i zasilanie, aby nie stracić sygnału
W praktyce instalacyjnej „przedłużacz do kamery zewnętrznej” rzadko oznacza gotowy produkt ze sklepu. To cała trasa: kabel, liczba i jakość złącz, sposób prowadzenia oraz źródło zasilania. Dwie kamery na tej samej długości mogą zachowywać się skrajnie różnie, jeśli jedna pracuje na koncentryku 100% Cu, a druga na przewodzie ze stalowym rdzeniem miedziowanym.
Najczęstszy błąd projektowy polega na potraktowaniu długości trasy jako jednego parametru. Tymczasem trzeba policzyć dwa niezależne budżety: budżet transmisji (tłumienie kabla, format sygnału, rozdzielczość) oraz budżet zasilania (prąd kamery, przekrój żył, spadek napięcia). Na długich odcinkach wąskim gardłem jest niemal zawsze zasilanie 12 V DC, a nie wideo.
Dlatego w tym artykule znajdziesz liczby, progi i tabele decyzyjne zamiast ogólnych zaleceń. Po lekturze samodzielnie policzysz spadek napięcia dla swojej trasy, dobierzesz przekrój lub klasę kabla i wybierzesz wariant zasilania dopasowany do odległości. Dla instalacji nowych, powyżej 30 m, punktem odniesienia będzie monitoring PoE, w którym jeden kabel Cat6 przenosi dane i zasilanie.
TL;DR
- Dwa limity, nie jeden: zasięg sygnału i zasięg zasilania liczy się osobno, bo rządzą nimi różne zjawiska.
- Wąskie gardło: na długich trasach zawodzi zasilanie 12 V DC, a nie transmisja wideo.
- PoE: standard gwarantuje 100 m kanału danych, a moc nie jest limitem odległości.
- Próg decyzyjny: 10,8 V na kamerze (−10% z 12 V), a spadek liczysz dla pętli, czyli 2 × długość trasy.
- Objaw „działa w dzień, pada w nocy” oznacza przeciążony zasilacz lub zbyt duży spadek przy włączonym IR i grzałce.
- Kolejność napraw: grubszy przewód, potem zasilanie lokalne, na końcu PoE lub światłowód.
- Rekomendacja Piri.shop: Cat6 plus zasilacz PoE 802.3at z zapasem mocy 20–30%.
Przedłużacz do kamery zewnętrznej: dwa limity, które trzeba policzyć osobno
Odpowiedź w 50 słowach: na 100 m kabel RG59 utrzyma AHD 1080p, ale 12 V DC przez 2×0,5 mm² przy poborze 8 W spadnie poniżej progu 10,8 V. Sygnał i zasilanie to dwa niezależne budżety — pierwszy zależy od tłumienia i formatu, drugi od prądu i przekroju żył.
Limit transmisji wyznaczają tłumienie kabla przy częstotliwości nośnej, format sygnału i rozdzielczość. Limit zasilania wyznaczają prąd pobierany przez kamerę, przekrój żył i długość pętli prądowej. Kamera 12 V DC o poborze 8 W wymaga 0,67 A; przy 50 m i przewodzie 2×0,5 mm² rezystancja pętli wynosi około 3,5 Ω, co daje spadek 2,3 V i napięcie na kamerze w okolicy 9,7 V. To już poniżej progu poprawnej pracy.
Dwa pytania kontrolne, które warto zadać przed zakupem kabla:
- Czy długość kabla wystarczy dla sygnału? Sprawdź tabelę zasięgów dla swojego formatu i rozdzielczości, z zapasem na starzenie się instalacji i jakość złącz.
- Czy napięcie dojdzie do kamery? Policz spadek dla prądu szczytowego, czyli z włączonym IR i grzałką, nie dla prądu nominalnego.
Co zawodzi pierwsze? W systemach analogowych z zasilaniem 12 V DC prawie zawsze zasilanie. W systemach IP z PoE pierwsze kończą się złącza i jakość kabla, bo standard transmisji jest odporny na długość do 100 m.
Jak dobrać przewód do sygnału: koncentryk, skrętka i PoE w liczbach
Poniższe wartości to typowe deklaracje producentów i dystrybutorów, a nie gwarancja działania w każdych warunkach. Rzeczywisty zasięg zależy od klasy kabla, rozdzielczości i liczby złącz.
| Format sygnału | RG59 | RG6 | RG11 | UTP + balun |
|---|---|---|---|---|
| CVBS / AHD / TVI / CVI 1080p | 200–300 m | 300 m | 500 m | 250–300 m |
| AHD / TVI / CVI 4 Mpx | 150–200 m | 200–250 m | 350–400 m | 150–200 m |
| IP / PoE (Cat5e, Cat6, Cat6a) | — | 100 m | — | 100 m |
Rozrzut 200 m, 300 m i 500 m dla tego samego formatu nie jest błędem w danych. Wynika z trzech czynników: rozdzielczości (1080p kontra 4 Mpx), klasy kabla (żyła z czystej miedzi kontra CCA) oraz obecności wzmacniacza lub extenderа. Deklaracja 300 m dla AHD 1080p dotyczy zwykle kabla CCTV z żyłą 100% Cu i oplotem na poziomie co najmniej 95%.
Kluczowa różnica, którą łatwo przeoczyć: RG59 sprzedawany do instalacji telewizji zbiorczej ma często żyłę stalową miedziowaną i ekran aluminiowy. RG59 przeznaczony do CCTV ma żyłę z czystej miedzi i gęsty oplot miedziany. Ta sama „specyfikacja” na metce, inny zasięg i inny spadek napięcia.
Co jeszcze zmienia wynik:
- Materiał żyły: CCA ma wyższą rezystancję niż czysta miedź, co pogarsza zarówno tłumienie, jak i spadek napięcia.
- Liczba złącz: każde złącze to dodatkowe tłumienie i potencjalne miejsce utraty ekranu.
- Rozdzielczość: wyższa częstotliwość nośna w 4 Mpx skraca zasięg względem 1080p.
- Wzmacniacz: poprawia poziom sygnału, ale nie naprawia złego kabla ani niedoboru napięcia.
W systemach IP limit 100 m dotyczy kanału danych, nie mocy. Standard PoE gwarantuje transmisję na 100 m niezależnie od tego, czy urządzenie pobiera 5 W, czy 25 W. Tryb Extend Mode w części switchy i rejestratorów wydłuża trasę do 250 m przy ograniczeniu prędkości do 10 Mbps, co jest kompromisem akceptowalnym dla pojedynczej kamery, ale nie dla całej instalacji.
Przewód ethernet Skrętka RJ45 Cat6Skrętka Cat6 z żyłami jednodrutowymi z miękkiej miedzi elektrolitycznej — podstawa trasy PoE do kamery IP.2,99 zł • Zobacz produkt → |
Zasilanie na długim odcinku: spadek napięcia i próg 10,8 V
Spadek napięcia liczy się dla pętli, czyli dla prądu, który płynie do kamery i wraca do zasilacza. Wzór:
ΔU = 2 × L × I × ρ / S
gdzie L to długość trasy w metrach, I to prąd w amperach, ρ to rezystywność miedzi (około 0,0175 Ω·mm²/m), a S to przekrój żyły w mm². Czynnik 2 odpowiada właśnie pętli.
Przykład krok po kroku: kamera 12 V, 8 W, trasa 50 m, przewód 2×0,5 mm².
- Prąd: I = 8 W / 12 V = 0,67 A.
- Rezystancja pętli: R = 2 × 50 × 0,0175 / 0,5 = 3,5 Ω.
- Spadek: ΔU = 0,67 × 3,5 = 2,3 V.
- Napięcie na kamerze: 12 − 2,3 = 9,7 V, czyli poniżej progu 10,8 V.
Dla tego samego przypadku z przewodem 2×1,0 mm² spadek wynosi 1,17 V, a napięcie na kamerze 10,8 V, czyli dokładnie na granicy. Przewód 2×1,5 mm² daje spadek 0,78 V i napięcie 11,2 V.
| Przekrój (2 żyły) | 10 m | 30 m | 50 m | 100 m |
|---|---|---|---|---|
| 2×0,5 mm² | OK do 8 W | granica przy 8 W | przekroczone przy 8 W | przekroczone od 5 W |
| 2×0,75 mm² | OK do 13 W | OK do 8 W | granica przy 8 W | przekroczone przy 8 W |
| 2×1,0 mm² | OK do 24 W | OK do 13 W | OK do 8 W | granica przy 8 W |
| 2×1,5 mm² | OK do 24 W | OK do 24 W | OK do 13 W | OK do 8 W |
Wartości „OK” oznaczają napięcie na kamerze nie niższe niż 10,8 V przy zasilaczu 12,0 V i prądzie wynikającym z podanej mocy. „Granica” to zakres 10,8–11,2 V, w którym instalacja może działać niestabilnie przy spadkach temperatury i wzroście poboru.
Policz sam: zmierz multimetrem napięcie na zaciskach kamery przy włączonym IR i porównaj z napięciem na wyjściu zasilacza. Różnica to rzeczywisty spadek Twojej trasy. Pomiar na jałowo, bez obciążenia, nie ma wartości diagnostycznej.
Jedna uwaga techniczna, którą pomija większość poradników: kamera pobiera więcej prądu, gdy napięcie spada, bo utrzymuje stałą moc. Prosty liniowy rachunek zaniża więc rzeczywisty spadek. Przy napięciu bliskim progu warto dodać 10–15% zapasu na iterację.
Dodatkowo, tabela rezystancji przewodów w jednostkach imperialnych przeliczona na metry:
| AWG | Ω/100 m (1 żyła) | Odpowiednik mm² |
|---|---|---|
| 12 | 0,52 | ~3,3 |
| 14 | 0,83 | ~2,1 |
| 16 | 1,32 | ~1,3 |
| 18 | 2,10 | ~0,82 |
| 22 | 5,30 | ~0,33 |
Zasilacz i budżet mocy: zapas 20–30% i zasada 80%
Budżet mocy liczy się jako suma poborów kamer pomnożona przez 1,25, plus rezerwa rozruchowa na IR i grzałkę. Zasada, którą Piri.shop stosuje przy doborze zasilaczy do pracy ciągłej: prąd znamionowy nie powinien przekraczać 80% prądu maksymalnego. Zasilacz PoE 802.3at o mocy 24 W daje więc około 19 W realnie użytecznych.
| Standard | Moc na porcie PSE | Moc gwarantowana PD | Liczba par |
|---|---|---|---|
| 802.3af (Type 1) | 15,4 W | 12,95 W | 2 |
| 802.3at (Type 2) | 30 W | 25,5 W | 2 |
| 802.3bt Type 3 | 60 W | 51 W | 4 |
| 802.3bt Type 4 | 90 W | 71,3 W | 4 |
Rezerwacja mocy w switchu lub rejestratorze idzie według klasy deklarowanej przez urządzenie, a nie według realnego poboru. Kamera sklasyfikowana jako Class 4 rezerwuje 30 W, nawet jeśli w praktyce pobiera 9 W. To wyjaśnia, dlaczego budżet 250 W nie oznacza ośmiu portów na pełnej mocy.
Przykład bilansu dla czterech kamer PoE:
| Pozycja | Wartość |
|---|---|
| 4 kamery × 12 W poboru szczytowego | 48 W |
| Zapas 25% | 12 W |
| Wymagany budżet | 60 W |
| Rejestrator RLN8-410: 8 portów PoE, 48 V 1,87 A | około 90 W dostępne |
| Wniosek | 4 kamery mieszczą się z zapasem, 8 kamer wymaga weryfikacji poborów |
Rejestrator Reolink RLN8-410 z ośmioma portami PoE i zasilaniem 48 V 1,87 A jest typowym przykładem urządzenia, w którym budżet mocy wystarcza dla całej instalacji ośmiokamerowej o umiarkowanym poborze. Przy kamerach PTZ z grzałką i mocnym IR trzeba przeliczyć sumę poborów szczytowych, bo jeden taki model może pobierać więcej niż dwie kamery stałe.
Zasilacz POE 802.3at 48 V / 24 WZasilacz PoE na skrętkę z 2 portami RJ-45 — przy pracy ciągłej licz realnie ok. 19 W (zasada 80%).79 zł • Zobacz produkt → |
Co zrobić, gdy trasa jest już za dłuża: 5 wariantów wg kosztu
Kolejność rozwiązań ma znaczenie, bo najtańsze warianty są zwykle wystarczające do 50–60 m.
| # | Wariant | Typowy zakres | Koszt | Ograniczenia |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Grubszy przewód zasilający | do 50–60 m | niski | wymaga wymiany kabla, nie pomaga przy bardzo dużym poborze |
| 2 | Zasilanie lokalne 230 V + zasilacz przy kamerze | 50–150 m | średni | potrzebne gniazdo lub obwód 230 V przy kamerze |
| 3 | 24 V AC + konwerter przy kamerze | około 4× dalej niż 12 V DC | średni | dodatkowy element konwersji, gorsza dostępność komponentów |
| 4 | PoE extender lub ePoE | +100 m na moduł, do 300 m przy 100 Mbps | średni | dodatkowe punkty zasilania i obudowy |
| 5 | Światłowód + media konwerter | kilometry | wysoki | dwa konwertery, zasilanie po obu stronach |
Drzewko decyzyjne w skrócie: jeśli trasa nie przekracza 50 m, a problemem jest spadek napięcia, zacznij od grubszego przewodu. Jeśli przekracza 50 m i masz możliwość doprowadzenia 230 V, wybierz zasilanie lokalne. Jeśli budujesz instalację od zera, wybierz PoE i nie projektuj osobnej linii zasilającej. Światłowód ma sens dopiero wtedy, gdy odległość przekracza możliwości extenderów albo trasa przebiega przez strefę o dużym ryzyku przepięciowym.
Extender PoE nie pogarsza obrazu w sposób widoczny, bo transmisja pozostaje cyfrowa. Ogranicza natomiast przepustowość i dodaje punkt, który wymaga zasilania oraz obudowy z odpowiednim IP.
Zasilacz naścienny do kamerZasilacz z jednym wyjściem 2.1/5.5 mm i klasą szczelności IP53 — rozwiązanie dla zasilania lokalnego przy kamerze na długiej trasie.49 zł • Zobacz produkt → |
Trasa zewnętrzna: kabel, złącza, uziemienie i przepięcia
Wiele przypadków „utraty sygnału” nie ma związku z przekrojem kabla. Przyczyną jest woda w złączu, brak ciągłości ekranu albo pętla masy.
- Płaszcz kabla: na zewnątrz stosuj płaszcz PE odporny na UV, a przy prowadzeniu w ziemi kabel żelowany.
- Temperatura: sprawdź zakres pracy kabla, bo tanie izolacje PVC twardnieją na mrozie i pękają.
- Drenaż pętli: prowadź kabel tak, aby w najniższym punkcie była przerwa lub otwór odpływowy, inaczej woda spłynie do puszki.
- Złącza: minimalizuj ich liczbę, każdy łącz w puszce o klasie IP65 lub wyższej, używaj złącz kompresyjnych, nie skręcanych.
- Ekran: uziemiaj jednostronnie, od strony rejestratora lub switcha, i utrzymuj ciągłość ekranu na wszystkich złączach.
- Separacja: prowadź kabel sygnałowy w odległości od przewodów 230 V, a przy skrzyżowaniu zachowaj kąt prosty.
- Pętla masy: dwa punkty uziemienia ekranu powodują przepływ prądu wyrównawczego i zakłócenia w obrazie.
- Przepięcia: stosuj ochronnik na wejściu linii, szczególnie gdy kabel biegnie po elewacji lub między budynkami.
- CPR: klasyfikacja EN 50575 dotyczy odcinka wewnątrz budynku. Kabel układany poza obiektem budowlanym nie podlega klasyfikacji, ale przejście przez przegrodę wymaga klasy zgodnej z Warunkami Technicznymi i tabelą ITB 501/2022, np. Eca, Dca lub B2ca w zależności od typu i wysokości budynku.
- Zapas długości: zostaw 10% zapasu na kablach, aby uniknąć łączenia w miejscu, gdzie nie ma dostępu.
Diagnostyka: objaw, przyczyna, test
| Objaw | Prawdopodobna przyczyna | Test |
|---|---|---|
| Brak obrazu i brak zasilania | przerwa w przewodzie lub brak napięcia na zasilaczu | pomiar napięcia na wyjściu zasilacza i na kamerze |
| Obraz w dzień, brak w nocy | spadek napięcia przy włączonym IR lub grzałce | pomiar napięcia pod obciążeniem z aktywnym IR |
| Zakłócenia, pasy, utrata koloru | pętla masy, uszkodzony ekran, brak separacji od 230 V | kontrola ciągłości ekranu i trasy kabla |
| Restart kamery co kilka minut | przeciążony zasilacz lub zbyt mały budżet mocy | pomiar prądu i porównanie z mocą zasilacza |
| Brak transmisji przy poprawnym zasilaniu | uszkodzone złącze, zbyt duże tłumienie, zły balun | tester CCTV lub podmiana odcinka |
Pięć kroków weryfikacji przed wymianą kabla:
- Zmierz napięcie na wyjściu zasilacza bez obciążenia i pod obciążeniem.
- Zmierz napięcie na zaciskach kamery przy włączonym IR.
- Sprawdź ciągłość żył i ekranu na całej trasie.
- Sprawdź złącza pod kątem wilgoci i korozji.
- Podmień ostatni odcinek kabla lub złącze, aby wykluczyć pojedynczy punkt awarii.
Zasada nadrzędna: mierz napięcie pod obciążeniem. Pomiar na jałowo pokazuje napięcie zasilacza, a nie warunki pracy kamery.
Mity, które kosztują najwięcej
- „Wzmacniacz naprawi każdy sygnał.” Wzmacniacz podnosi poziom sygnału, ale nie obniży spadku napięcia i nie naprawi kabla CCA ani uszkodzonego złącza.
- „Skrętka zawsze lepsza od koncentryka.” W systemie IP Cat6 jest rozwiązaniem optymalnym, ale w istniejącej instalacji analogowej wymiana koncentryka na skrętkę z balunami oznacza przebudowę trasy bez gwarancji poprawy.
- „PoE 100 m to limit mocy.” To limit kanału danych. Moc jest ograniczona budżetem switcha i klasą portu, nie długością kabla.
Podsumowanie i rekomendacja Piri.shop
Pięć zasad w pigułce:
- Policz osobno zasięg sygnału i zasięg zasilania.
- Spadek napięcia licz dla pętli i dla prądu szczytowego, z progiem 10,8 V.
- Zasilacz dobieraj z zapasem 20–30%, a przy pracy ciągłej nie przekraczaj 80% prądu maksymalnego.
- Na zewnątrz minimalizuj złącza, uziemiaj ekran jednostronnie i chroń linię przed przepięciami.
- Diagnozuj pod obciążeniem, nie na jałowo.
Dla nowej instalacji o trasie powyżej 30 m rekomendujemy PoE, w którym jeden kabel Cat6 przenosi dane i zasilanie, a rejestrator nie wymaga osobnego zasilacza centralnego. W ofercie Piri.shop znajdziesz skrętkę RJ45 Cat6, zasilacz PoE 802.3at 48 V o mocy 24 W oraz rejestrator Reolink RLN8-410 z ośmioma portami PoE i dyskiem 2 TB. Do instalacji, w których kamera stoi daleko od rejestratora, a nie chcesz prowadzić drugiej linii zasilającej, to najprostszy wariant ograniczający liczbę punktów awarii.
CTA: wyślij nam długość trasy i model kamery, a policzymy spadek napięcia oraz dobierzemy zasilacz z właściwym zapasem mocy. Doradztwo techniczne: 535-630-530.
FAQ
Ile metrów kabla do kamery 12 V? Dla przewodu 2×0,5 mm² i kamery 8 W sensowny zasięg to około 30–40 m. Dla 2×1,0 mm² około 60–70 m, a dla 2×1,5 mm² około 100 m. Granicę wyznacza próg 10,8 V na kamerze, nie długość kabla jako taka.
Czy PoE działa na 200 m? Nie w standardzie. PoE gwarantuje 100 m kanału danych. Na 200 m potrzebny jest extender PoE lub tryb Extend Mode, który wydłuża trasę do 250 m przy ograniczeniu prędkości do 10 Mbps.
Jaki kabel do kamery 4K na zewnątrz? W systemie IP: Cat6 lub Cat6a z żyłą z czystej miedzi, w płaszczu PE, a przy prowadzeniu w ziemi kabel żelowany. W systemie analogowym 4 Mpx: koncentryk CCTV z żyłą 100% Cu i oplotem co najmniej 95%, o zasięgu krótszym niż dla 1080p.
Dlaczego kamera traci sygnał w nocy? Włączenie IR i grzałki podnosi pobór prądu, co zwiększa spadek napięcia na długiej trasie. Kamera schodzi poniżej progu 10,8 V i wyłącza się lub restartuje. Pomiar pod obciążeniem z aktywnym IR potwierdza przyczynę w kilka minut.
Czy przedłużacz pogorszy obraz? W transmisji cyfrowej, czyli IP i PoE, prawidłowo wykonane przedłużenie nie pogarsza obrazu, dopóki trasa mieści się w limicie 100 m. W analogu każde dodatkowe złącze i każdy metr kabla zwiększają tłumienie, więc pogorszenie jakości jest kumulatywne.
Checklista przed zakupem
- Zmierz rzeczywistą długość trasy i dodaj 10% zapasu.
- Sprawdź pobór kamery w trybie dziennym i nocnym.
- Ustal format sygnału i rozdzielczość.
- Wybierz kabel z żyłą z czystej miedzi, nie CCA.
- Policz spadek napięcia dla pętli i prądu szczytowego.
- Sprawdź, czy napięcie na kamerze nie spadnie poniżej 10,8 V.
- Dobierz zasilacz z zapasem 20–30% mocy.
- Sprawdź klasę PoE i budżet mocy rejestratora lub switcha.
- Zaplanuj złącza w puszkach IP65 lub wyższych.
- Ustal sposób uziemienia ekranu i ochrony przepięciowej.


